küçük desteklerle etkili katkılar için…

biliyorum ki hayvanseverlik de bir grup insanın fanatizmine yeniliyor bazı çevrelerde. ‘hayvansever’den kaçmaya ya da “amaan amma da abarttınız yahu” demeye sebep olan durumlar hayvanlarla samimi olarak ilgilenenleri de görmezden gelmeye sebep olabiliyor. ama sanırım burada gözden kaçan nokta bazı insanların hatalarının yine hayvanlara fatura ediliyor olması.

ben kurumlara olan inancımı kaybettim o yüzden bireysel çabalara ilgim daha fazla. belki etki alanı dar ama o dar alanda doğru ve etkili sonuç almak daha önemli geliyor bana. herkes kendi etrafında bir dar alan oluştursa o geniş alanlara ulaştığını düşündüğümüz kurumlardan daha verimli sonuçlara ulaşılabileceğine inanıyorum.

yaptığımın gerçekten iyi mi kötü mü olduğunu sürekli sorgulamakla beraber sokaktaki tehlikelerden kurtardığımı düşündüğüm bir kedim var bir de sokaktaki hayvanlara elimden geldiğince mama, su veriyorum. bir kuruma yapacağım bağış yerine gerçekten amacına ulaştığını görmek istiyorum. bunlar hayvanların yaşama şartlarındaki sorunların yanında zayıf kalan hareketler olsa da bir ucundan tutmak gibi düşünüyorum.

ama bir de fiziksel olarak ulaşamadığım, yetişemediklerim var. kedi, köpek yanında daha büyük ve inanılmaz işkencelere, şımarıkça terk edilmelere maruz kalan hayvanlar var. onlar için fiziksel imkanlar kullanamıyor olmak onlara destek olamayacağımız anlamına gelmiyor. bunun için tüm imkanlarını ortaya koyan ama bir noktada ekonomik engellerle tıkanan kişiler var destek olabileceğimiz. her ne kadar her yerde #iloveanimalsmorethanpeople desem de umudumu canlı tutan insanlar da yok değil.

onlardan biri okan oflaz. şahsını tanımam, bilmem. sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla hayvanlara olan ilgisinin samimiyetine çok inanıyorum ki kendisi de yardım talep etmek konusunda epey çekingen gözlemlediğim kadarıyla. fakat bu, bireysel çabanın yetemeyeceği kadar karmaşık ve vakası çok olan bir konu. onun gibi başkaları da var elbette. herkes etrafındaki bu güzel çabalara destek olsa her birinin üzerindeki yük azalacak ve bu işten en çok hayvanlar faydalanacak. hayvanların nakil işlemleri için maddi destekte bulunulabileceği gibi ot, yem (arpa, yulaf, kuru yonca) ve ilaç (serum) ihtiyaçlarına da destek olunabilir. gerçekten çok az miktardaki katkıların çoğalarak etkili sonuçları olabileceğini daha önce farklı kampanyalarda gördük ve sevindik. ‘bu kadarcık da yardım mı olur’, ‘yardım edecek kadar param yok’ diye düşünmeden; belki bir günlük temel ihtiyaç dışı harcamamızı, belki bir alışverişimizdeki para üstünü buna ayırabiliriz.

ne ekonomik gücüm ne de sosyal çevrem bu bu durumu radikal şekilde etkileyecek kadar geniş değil fakat mümkün olan her kanaldan böyle kişilere destek olunabileceği ile ilgili birşeyler paylaşasım var. bir kişi bile detsek olmaya karar verse oturduğum yerden birşey yapabilmiş olurum. akmasa da damlasın…

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s