memleket mi yıldızlar mı daha uzak?

memleket, millet, inanç, takım, herhangi bir ‘taraf’ üzerinden kendini tanımlayan birisi değilimdir. bu konularda girdiğim tartışmalar genelde bir tarafı tuttuğumdan değil; sırf bir yere ait olduğu için körlemesine onu savunanlarla girdiğim tartışmalardır. ama bu, şekilsel olarak dahil olduğum bir yeri, kurumu, düşünceyi ‘körlemesine’ eleştirdiğim ve hakkını vermediğim anlamına da gelmiyor.

adana’da doğdum, büyüdüm. üniversiteye kadar da neredeyse burnumu çıkarmadım. kavurucu sıcağına, öldürücü nemine, denizinin aşırı tuzuna yüksek bağışıklığım olduğu gibi kebabına, böreğine, muzlu sütüne, taze balığına, mis kokulu domatesi ve diğer meyvelerine karşı konulamayan bir düşkünlüğüm var.


çehresi günden güne değişen bir şehir adana. 4-5 ayda bir gittiğimden her gittiğimde epey değişmiş buluyorum bir zamanlar rutinim olan rotaları. ciddi bir deprem hattı üzerinde olmasına rağmen hızlı ve çok yüksek binalaşma var şehirde. ama geç kalınmış da olsa sosyal ve doğal hayata da yatırım yapılmaya başlanmış. turistik ve sosyal yatırımlara kafa yormak için sanayinin şehirden el çekmesini beklemişler belli ki.


orada yaşarken de sonrasında da şehri sevmedim. “içinde sevdiklerim ve kebabı olmasa gelmem’ derdim hep. ama hakkını vermem gereken konular var. mesela insanı… trafikte serseridir, noktalama işareti yerine küfür sallar her cümlenin başında ve sonunda, güneşe ateş edecek kadar sapıtabilir ama gerçekten sıcak ve içtendir. son yıllarda şehrin profili hem içe hem dışa göçlerle değişmiş olsa da adana’da birilerinden yardım istemek ve beklediğinizden fazla yardım görmek şaşırtıcı değildir.

damak zevki çok gelişmiştir. kebaptan hiç bahsetmeyeceğim, kimseyle tartışmadığım bir konudur. sırf kebap yemeye giderim dediğim yer; daha ne diyeyim? ama ‘ezme salatası müthiş’, ‘kebabı daha hafif’, ‘tatlı ikramları çok iyi’ diye kebapçı tercih edersin mesela. ya da içmeden bilemeyeceğin muzlu sütü vardır kazım büfe’nin. adana’ya giden her arkadaşıma ‘mutlaka git’ diye tavsiye ederim, hep de ‘muzlu süt mü?’ diye şaşkın bir ifade ile karşılaşırım. içip gelenler ‘kazım’a bayıldık’ diye dönerler. abuk saatlerde kuyruğa girilerek alınan börekleri kadar şaşırtıcı olan diğer bir lezzeti şırdan. yemeye cesaret etmesi mi daha zor yoksa yedikten sonra bayıldığını kabul etmek mi bilemem. cesaret etmek neden mi zor? google görsellerde bir arama yapabilirsiniz 😀 adana da yavaş yavaş gastronomi turlarına durak olmaya başladı sosyal medya sayesinde. umarım suyu çıkmaz, kalite düşmez, müthiş makul fiyatlar fırlamaz. ha evet, adana’da yaşamak ve yemek ekonomik olarak çok makul. yani fiyat-performans skalası yüksek.

onca sıcağa nasıl mı katlanıyoruz? siz hiç güneşin tadına baktınız mı? o güneşin hapsolduğu domates çekirdeğinin insanı zevkten dört köşe yapmasının yanında güneşe direnç de kazandırdığını biliyor muydunuz? istanbul’daki meyve sebzenin plastik birşey yiyormuş hissi vermesi; o yüzden de ‘gerçek’ erik yemek için onca yolu tepmenin haklı bir ukalalık olarak görülmesi? adana’nın neredeyse her bahçesinin demirbaşı olan yeni dünya ağacına ‘malta eriği’ denmesinin hakaret olarak algılanması? işte bir adanalıyı anlamak için bu psikolojik altyapıyı çözümlemek gerek! 😀

yaşlandıkça ‘memleketli’ mi oluyorum nedir? bu yazı beni korkutmadı desem yalan olur. ama yadsımadığım birşey var ki tıpkı gps bilgisi genlerine kodlanmış güvercinler gibi ‘memleket temelli kültürel kod’umuz (nasıl güzel terim uydururum belli değil) bizi biz yapan temellerin epey derinine atılmış. bir zamanda bir yerden fıyırttırıveriyor işte! 🙂


bir de memleket sevdiklerinle, ailenle memleket oluyor.

memlekete yıldızlardan daha uzak kalmadan…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s