mephisto’ya şikayet…

mephisto ile ilgili ciddi bir hayalkırıklığım ve şikayetim var.

sadece kitap karıştırarak vakit geçirmek için bile olsa kitabevi dolaşmayı pek severim. mephisto da öyle yerlerden biri benim için. beyoğlu şubesi kitap karıştırmak için daha müsait olsa da kadıköy şubesinde de dergileri karıştırıp denemek üzere aldığım çok olmuştur.

bu sene doğumgünü hediyesi olarak mephisto’dan hatırı sayılır miktarda bir hediye çekim vardı. elbette büyük bir hevesle gittim kitaplarımı seçmeye. kadıköy şubesi kitap düzeni olarak oldukça başarısız ve kitaplarla vakit geçirme konusunda hiç yardımcı olmuyor. ben raflar arasında kendi yolunu bulmaya çalışan tiplerdenim; sormayı pek sevmem. fakat o gün ihtiyaç duydum ve sormak üzere bir çalışana yaklaştığımda yüz ifadesinden çekinip vazgeçtim. ki çok isabetli bir karar olduğunu az sonra üst kattaki kitapları raflardan alıp yere atarken gördüğümde anladım. önce birşeye sinirlendi filan diye düşünürken rafları düzenlediğini anladım. o langır lungur kitapları fırlatırken benim sinirlerim iyice gerildi. çünkü biraz önce almak istediğim kitapları orası burası ezilmiş, yamulmuş, zarar görmüş diye bırakmıştım. bunların genel taşıma/basım/dağıtım hatası olduğunu düşünürken orada raf düzenleyen birinin keyfi bir durumu olduğunu görmek; özellikle de mephisto’da bunu görmek çok rahatsız ediciydi benim için. öyle bir iddiaları var mı bilmiyorum ama orada kitapların ticari bir mal olmaktan daha farklı bir anlamı olduğunu düşünmüşüm hep. ama zincir kitapçıların ve online kitap sağlayıcıların kitaba yaklaşımı o gün gördüğüm manzaradan çok daha saygılı bence.

elbette bu karşılaştığım şeyin o güne özel bir durum olma ihtimalinin farkındayım. ama sonuçta oradaki ürünler camdan heykeller olsa o çalışan kendini bunu yapmaktan alıkoyabilecekti. dediğim gibi mephisto’nun bende bıraktığı etki sebebiyle orada çalışan birinin hırsını bir kereliğine bile olsa kitaplardan, onların şeklini şemalini bozacak ölçüde çıkarmasını pek anlayamıyorum; ve bunu kitap konusunda hassas olma ihtimali yüksek müşterilerin içinde yapmasını da.

sonuç olarak medeniyet ve saygıyı kitapların arasında bulabilen bir miktar insanız. bari bu ‘kurtarılmış bölge’lerde o saygı çok görülmesin..

saygı ve sükunetle…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s