leuchtturm 1917 ve bullet journaling…

daha önce listeler, organizasyon, defterlerle ilgili takıntılarımdan bahsetmiştim. çığ gibi büyüyen bir defter alma merakım var. bomboş defterler rafı beklerken ben yenilerini almaktan kendimi alamıyorum. tıpkı kitaplar gibi; ölü bir yatırım değil bu; hepsi yerini ve zamanını bekliyor 😉

bu meraklarımı, yaptığım excel arşivlerini iyi bilen arkadaşım beni -benim açımdan yeni- bir trend ile tanıştırdı: bullet journaling. kişiselleştirilmiş bir ajanda tutma yöntemi için örnek semboller ve bazı metodlar önerilmiş. kişiselleştirme işin içinde olunca daha yaratıcı ve eğlenceli sonuçlar ortaya çıkabiliyor; diğer taraftan da insan daha çok sahipleniyor ve sorumluluk hissediyor yazmak ve düzenlemek için.

ne imiş bu meret?

https://www.instagram.com/bulletjournalers/

https://www.instagram.com/thebulletjournaladdict/

https://www.youtube.com/watch?v=fm15cmYU0IM

örneklerde gördüğüm noktalı sayfalarda hazırlanan defterlerin çizimler için daha elverişli olacağını düşündüm ve araştırmaya başladım: leuchtturm 1917 ile karşılaştım. bu markaya aşinaydım ama hiç üzerinde durup incelememiş, araştırmamıştım. web sayfalarından incelediğim kadarıyla epey zevkli defter türleri olduğunu görüp bir not defteri ve bir ex-libris defteri almaya karar verdim ama önce bu defterlerin içini görmek istedim.

bir ara galata’dan karaköy’e inerken leuchtturm mağazası çarpmıştı gözüme. bir hevesle gittim fakat mağaza kapanmış.

nezih’te satıldığını hatırlayıp kadıköy’deki şubeye gittim. leuchtturm standı sefil bir durumdaydı. web sitesini incelememiş olsam ciddi bir marka olduğunu düşünemezdim bu standa bakarak.

http://www.leuchtturm1917turkiye.com

dijital hayatıma geri dönüp online sipariş vermeye karar verdim; bir yandan da eylül başına yetişmesi için uğraşıyordum ki sonbaharı yeni ‘journal’ım ile karşılayabileyim 🙂 ama defterlerle arama hep bir engel girdi. web sayfası üzerinden kredi kartı ile alışveriş seçeneği şu anda aktif değil. inat ettim ve havale ile verdim siparişi fakat sipariş bir türlü onay alamadı. artık işi inada bindirmiştim. telefon ile ataşehir’deki dağıtımcı merkezi aradım. neyse ki bunca talihsizlikten sonra telefona cevap veren Can bey epey ilgili birisi çıktı da sorunların hepsine bir çözüm üreterek defterlerime kavuşmamı sağladı. ayrıca gönderdiği pen loop hediyeleri ile kafamdaki olumsuz izlenimi tersine çevirdi 😀

 

dsc_0012_22

defterler cidden çok güzel. kağıt resmen yazmaya teşvik ediyor insanı.mürekkebin sayfanın arkasına geçmemesi özelliğine tam anlamıyla katılamasam da önceki defterlerime göre çok daha başarılı bir sonuç aldım. bir alman disiplini de hissediyorsunuz sayfaların arasında.

dsc_0017

bir de tematik defterlerden ex-libris var. resmen hayalimdeki defteri yapmışlar. kitaplarım için tuttuğum excel dosyasını alıp defter haline getirmişler. bu deftere kitaplarla ilgili notlar almak, okumak kadar zevkli.

dsc_0019_18

dsc_0024dsc_0023

teknolojiyi iyi amaçlar için kullanalım; ağaçları rahat bırakıp okuma-yazma işini dijital ortama taşıyalım dedim ama gerçekten aynı motivasyonu bulamıyorum kesinlikle. şımarıkça da olsa sanırım ben de doğaya özrümü bu konuda sunmayı seçiyorum. 😦

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s