30 triggers…

çocukken 30 yaş bana çok uzak ve ölüme çok yakın bir yaş gibi gelirdi. annemin 30 yaşına gelmesini de kabullenememişim bir süre. gerekçem de “30 yaşında insan ölür!” imiş. bu kanıya nasıl vardığımı bilmiyorum ama annemin 30’u geçebilip 35’ine varabildiğini görünce bu sınırı 35’e çekmişim kendimce. bu kısmı hatırlayabiliyorum; uzunca bir süre annemin yaşı sorulduğunda bir durup hesaplamam gerekti. 35 olmadığını bildiğim halde ağzımdan 35 çıkacak gibi oluyordu. yaşlılık korkusunu biraz erken yaşta edinip uzunca bir süre de bundan kurtulamadım.

şimdi hayatta geçirdiğim 30. yılın sonuna yaklaşırken iç dünyamdaki değişikliklere tanık oluyor ve benim dışımda gelişiyormuş gibi izliyorum onları. şaşırıyorum, eğleniyorum, karamsarlaşıp dibi görüyorum sonra yine aynı döngüye giriyorum. bazen “yapacak çok şeyim var, hiçbirine vakit ayıramıyorum! vakit tükendi” triplerindeyim; bazen de “daha genciz tadını çıkaralım” havalarında. bu bocalamalar dengeye oturduğunda yaşımı kabulleneceğim sanırım.

etrafımdaki çoğu “30’lu”da olduğu gibi bende de kendi çalışma saatlerimi yaratabildiğim, istediğim yerden çalışabildiğim, istemezsem çalışmadığım, sadece sevdiğim işi yaptığım ve keyfimin istediği yerde yaşadığım bir hayat hayalleri kurmaya başladım. ikinci yaşlılık alameti ise dolmuşa, minibüse binme korkusu; binmişsem de ayakta kalma korkusu! şaka değil; özellikle istanbul’da canına korkan insan dolmuş, minibüs ve taksiye binerken korkar, normaldir. yaş aldığımı ve gittikçe yaşlandığımı inkar edecek değilim, 30’u devirmek de artık o kadar kötü bir fikir değil. zamanın tükenmişliği hissi ise o kadar pembe değil ama bunu bir motivasyona dönüştürüp hayalleri gerçekleştirmeye araç olarak kullanmak yeterince pembe!

kafamda bir sürü plan, proje var. sadece benim görebildiğim yerlere yazınca kaldığı yerde kalıyor bir sonraki gaza gelme seansıma kadar. belki başkalarının da görmesini sağlarsam bunu bir görev edinir gerçekleştiririm 🙂 bunları #30triggers planları olarak işleme koymaya karar verdim (ilk #30triggers kararım). 100dayproject benzeri birşey işte, günlere sıkıştırmak yerine zamana yaydığım bir checklist olacak gittikçe kabaran (!). 30 yaşın tetiklediği “eyvah zaman yok” korkusunu yeneceğim kararlar ve projeler diyelim. 😉

bir diğer “30 triggers” kararım da “önce bir detaylı planlayayım” kafasından çıkmak. aklıma geleni ‘survival of the fittest’ diyerek işleme koyacağım; kalan sağlar bizimdir hesabı 🙂

bunlardan ilki kitaplarla ilgili bir blog. buraya okuduğum kitapları yazmaya başlamış sonra da anlamsız bulur olmuştum. yorumlarımı goodreads’e yazıyordum; ondan da sıkıldım. daha önce de bahsetmiştim; gurme değilsem de iştahlıyım. “herkesin okuduğu” denilebilecek kitapların çoğunu okumamışımdır. ama kitaplar sadece okumak istediğim değil; üzerine tartışmak, farklı mecralara konu etmek istediğim şeyler.

bu bloga karar vermem ise şöyle gelişti: az önce idefix’i açıp “bir kitap alsam ama ne?” dedim. sonra kitap önerisi almak için idefix’in doğru yer olmadığına karar verdim. oradan buradan okuduğum tavsiyeler üzerinde oluşturduğum listeye baktım, kuru kuru geldi. sonra google’a “bana bir kitap öner” diye yazdım. sonra da aklıma bu blogu oluşturmak geldi. içi boş şu anda, dediğim gibi planlamadan harekete geçtim sadece. ilk iş blogu oluşturmaktı ne de olsa.

bu blogda ne olacak, nasıl yer alacak, nasıl işleyecek bilmiyorum. sadece kitap önerisi isteyenler, kitaplarla ilgili bilgileri karıştırmaktan hoşlananlar, listelere ve listelemeye bayılanlar için bir site; benim için de okunmayı bekleyenleri eritmek için bir bahane, motivasyon olacak. hedef bu… 🙂 önerilere açık bir platform olarak kurgulanmıştır, fikir paylaşmak isteyenlere selam!

yüksek motivasyon ile…

 

One comment

  1. Bence cok iyi bi baslangic birseyler yapmak icin.. Surekli herkesin birseyleri erteleyip durdugu zamanlari yaşıyoruz ve maalesef bizde o erteleyenlerden biriyiz.. 5 yil icinde olmez sağ kalırsak yas 35 yolu yariladik hala planlama asamasinda kalanlardan olmamak umudu ve dilegiyle..

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s