bazen duyarsızlıktan değil, duyarlılıktan susabilir insan…

dünya gündemi çok yoğun, insanlar umutsuz ve mutsuz. bu durumda ilk akla gelen ‘ulan ben ne yapıyorum? nasıl gülüyorum, yiyorum, içiyorum, geziyorum?’ oluyor. birileri açken, mutsuzken, ölürken ben bunları nasıl yapıyorum diye sormak insanlığımızı kanıtlıyor, hissettiriyor bize. ama bu hisleri dışa vurmadan önce bir durup düşünmek, sorgulamak lazım.

karaya vuran çocuk cesedi görüntüsü herkes kadar beni de kötü etkiledi. masumiyetin öldürülüşü her yerde gözümüze sokuluyor; etkilenmemek mümkün değil. sokulmasın mı, sokulsun tabi.. bugüne kadar, teknoloji bu kadar ilerlememişken gözümüzden neler kaçırılmış onları da bir düşünüp sorgulayalım bu sayede. ama o fotoğraflar üzerinden yapılan siyaset en az olayın kendisi kadar dehşete düşürüyor beni. büyük siyaset oyunlarından değil, küçük-kendi çapında olanlardan bahsediyorum.

o görüntüye sebep olanın sevgisizlik ve hatta nefret olduğunun farkında olmayıp sosyal mecralara “bu bir fransız çocuğu olsaydı, ya da balina olsaydı dünya ayağa kalkardı” yazabilen insan küçük bir çocuğun cansız bedeni üzerinden başka nefret söylemleri ürettiğinin farkına varamaz mı? balinaların ya da fransız çocuğun ölümünü meşrulaştırdığının ayırdına varamaz mı? ırkçılığı, ayrımcılığı kınadığını düşünürken o ayrımcılığın ateşini harladığını anlayamaz mı? 

dün yanına yaklaşan suriyeli dilenci bir çocuktan tiksinerek kaçan insanlar bugün ölü çocuk fotoğrafı paylaşıp lanetler yağdırarak vicdanını rahatlatabilir mi? yaşayabildiği zaman o çocuk veya ailesi acınacak durumdan kurtulmuş mu olur? hatta belki daha da zor durumdadır? ölmüş olmayı tercih bile edebilir ama insana gerçek gelen tek şey ölüm. çünkü artık onun için yapılabilecek birşey yok ardından konuşup spekülasyon yapmaktan başka..

yazının başında da dediğim gibi insan yaptığı herşeyden utanıyor bir anda. gülmekten, yemekten, mutlu olmaktan. yine sosyal medyada, yine nefretle yazılmış bir yazı gördüm. “bugün bir halt yeme, fotoğraf çekme, gülme, bir sus” gibi birşeylerdi. tam kelimesi kelimesine hatırlamıyorum. peki diyelim ki sustuk, hayatımıza ara verdik. ama şunu unutmayalım; bu fotoğraf önümüze gelmeden önce de çocuklar ölüyordu, masumlar katlediliyordu, üstelik ortalıkta savaş haberleri geçmezken bile. afrika’da hiç bitmeyen, bitirilmek istenmeyen savaşlarda kaç çocuk ölüyor; daha kötüsü kaç çocuk öldürüyor biliyor muyuz? adı kobane olsun, suriye olsun, afrika olsun; bir avuç hırs meraklısının kurbanı oluyor bir sürü çocuk, kadın, erkek, hayvan.. evet hayvanları da en az insan kadar düşünmeye ve ‘dünyayı ayağa kaldırmaya’ değer buluyorum. hiç alakaları olmayan savaşlarda onlar da katlediliyor, hatta çoğunlukla alet ediliyorlar. bu hesapla hiçbirimizin hiç gülmemesi, yememesi, fotoğraf çekmemesi gerek… 

ne yapalım? sesimizi çıkarmadan hayatımıza devam mı edelim? bilmem.. herkes doğru bildiğini yapsın ama kimse kimseye çamur atmasın. kimse kimsenin üzerinden kendi vicdanı ile hesaplaşmasın. isteyen evine göçmen alsın, isteyen para yardımı yapsın, isteyen dua etsin. kim nasıl yardım etmek isterse öyle yapsın ama herkes önce içindeki nefret duygusunu sağaltsın. eleştirdiği bozuk düzene alet olmasın, o düzeni beslemesin.. 

ve elbette çocuklar, masum insanlar, hayvanlar aslında genel olarak canlılar ve doğa savaşlar yüzünden ölmesin. onların ölümü normalleştirilmesin, hiçbir şey olmamış gibi davranmayalım. sırf sosyal medya kahramanlığı düzeyinde kalacaksa bile insanın söylediği ile yaptığı tutarlı olsun. en azından bu kadarını incelikle düşünmek için emek verebiliriz? ne de olsa en (!!) gelişmiş (!!!) canlılarız öyle değil mi???

barış, huzur ve sükunetle; biraz da alçakgönüllülükle…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s