apple’sın diye hataların görmezden gelinemez!…

araya bir tatil girdi, chicago yazıları yarım kaldığı gibi yazmak istediğim yeni yazılar da birikti. onlara girişmeden önce bunu yazmak istedim. uzuuun zamandır kafamı kurcalayan ve bugün karşılaştığım şu yazı ile içimi rahatlatan konuyu burada da paylaşmak istedim.

yeni ve cici bir ipad aldım. şirket politikasından nefret etmeme rağmen ürünlerin kaliteli, yazılımların başarılı olmasından ve bazı uygulamaların sadece ios’ta olmasından dolayı apple rüzgarına kapıldım. tablet konusunda da daha iyisi yok gibime gelmişti. gayet de iyi duygularla ve hevesle aldım, en çok da arayüzünün başarısına güvenerek. ama ciddi bir hayalkırıklığı yaşadım.

ürünlere ister istemez mesleki anlamda yaklaşıyorum: tasarım açısından. ve arayüz, ürün tasarımı için çok çok önemli; en çok da dijital ortamda.. tableti kullanmak için açtım ve müthiş zorlandım-kendimi salak hissedecek kadar!! önce android-ios uyumsuzluğudur dedim. ı-ıh.. bildiğin temel tasarım hataları var arayüzde!! inanamadım. sonra dedim ki tasarımın yarattığı farkla övünen bir şirket herhalde böyle temel tasarım hataları yapmamıştır!!!

bu arada apple bağımlısı çokça arkadaşım zafer çığlıkları eşliğinde artık benim de “apple insanı” olacağımı, ipad’in elim ayağım olacağını ve sırf bu yüzden telefonumu değiştirip iphone alacağımı söylemeye başladılar. ben de başlarda mümkün görüyordum bu durumu. belki de beklenti çok çok yükselince hayalkırıklığı büyük oldu.

bir kere salak olan ben olsam da bu aletlerin minimum zeka seviyesine göre tasarlanması gerekiyor zaten. ilk düşündüğüm şu oldu: “öğrenci proje diye bu arayüzü getirse vasat bir not alırdı, hatta bazı noktalara kızar geri gönderirdik!!” komutların çoğu ezbere dayalı, sağa çekince bu, sola çekince bu, bir parmakla şu, iki parmakla bu, üç parmakla şöyle oluyooo…” geri gitme, ‘undo’ yapma gibi manevralarda çaresiz kalmak, onay tuşunun alışıldıktan farklı (bu yaratıcı olmaktan çok kafa karıştırıcıdır. genel olarak kabul görmüş belli ifadeler vardır) hatta ters yerde olması ciddi anlamda cihazdan soğuttu beni. en kötüsü de google’a ait olan ama çok sık kullandığım drive, photos gibi uygulamaların ipad senkronizasyonunda sorunlar yaşamak. insan beğendiğinden değil mecbur kaldığından tüm cihazlarını apple’a çeviriyor ve hiç hoş değil.

neyse efendim ben böyle bas bas bağırırken herkes tükürdüğümü yalamamak ve muhalif tavrımı korumak için direndiğimi ve alışmayı reddettiğimi söylemeye başladı. ben de kendimden şüphe duymaya başlamıştım ki yukarıda da link verdiğim yazıya rastladım. ve içim rahatladı. yazının sahibi donald norman. kendisi tasarımın ‘baba’ isimlerindendir ve sözü geçer bir kişidir. bu yazıda da apple’ın temel tasarım hatalarından özellikle de ezbere kullanılan arayüzünden bahsetmekte. ki bu yazısı üzerine yapılan tartışmalarda kendisiyle hemfikir olan çok sayıda tasarımcı olduğunu belirtiyor. ayrıca apple içinde de bu konuda kaygılı tartışmaların döndüğüne dair dedikodular var..

hala objektif bakışımı kaybetmediğim donald norman tarafından da tasdiklendiğine göre artık rahaaat rahat eleştirip ipad’ime kızabilirim 😀

önüne geleni trend diye kabullenmeden, sorgulama ile…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s