amity is.. sakız kağıdı yazı serisi olur mu olur…:)

kafamın içindeki deli ses yeni birşey değil. muhtemelen benim bile-isteye-tasarlaya yarattığım birşey de değil; çünkü çok küçükken bile onunla konuştuğumu, tartıştığımı hatırlarım.
o sesle yaptığım tartışmalar herşeyi sorgulamamı ve yeniden tanımlamamı sağlar. bu ses; ortamımdan, arkadaşlarımdan, mekanlardan, okuduklarımdan, izlediklerimden, dinlediklerimden etkilenerek evrilir. gelişir mi bilmem ama evrilir. evrimine tanık olmak da beni çok heyecanlandırır.
o sesi temsil ederek insanlarla paylaşımlara giriştiğim de olur. bu insanların payının büyük olduğu yeni tanımlamalar, keşifler, mutlak olmayan doğrular yarattığım olmuştur. her zaman da o insanların hakkını vermek gerektiğine inandım.
dostluk ve arkadaşlığın da tanımını beraber yaptığımız bir ‘dost’um vardı. çok büyük laflar etmemiştik bu tanımlama ve ayrım için ama yaşımızdan büyük laflar olduğu kesin…
bir sürü arkadaşımız olabilirdi ama dostlar azdı. altın kuralları da vardı. bir yerde okuduğumuz ‘iyi dost bisküvinin sonuncusunu dostu için ayırandır’ cümlesi sebebiyle her gün yenen negro’ya bir ritüel yaratmıştık!! paketin neresi sonu neresi başı belli olmaz diye paketin her iki ucundaki bisküviyi diğerine ayırarak, önce kremayı sonra bisküvileri yerdik. şıpsevdi kağıtlarındaki “love is..” hikayeleri tadında “amity is..” lerimiz vardı.

amity is..
yanyana ya da arka arkaya otursan da hatta aranda bir sıra insan da olsa ders sırasında kağıt üzerinde “canım??” diye başlayan sohbetler başlatmaktır. (şimdi bunu watsapp ile filan yapıyorlar herhalde)

amity is..
birbirine taktığın isimleri uyumlu bulmaktır. (badem&balbadem gibi:))

amity is..
istisnasız her gün -10 dakikalığına da olsa- önce eve girenin evinde muhabbet etmektir.

amity is..
 okula giderken aynı otobüse binebilmek için; soğuktan donma, sıcaktan yanma pahasına durakta beklemek, otobüstekinin de kendini gösterebilmek için kalabalık otobüste şebeğe dönmesidir.

amity is..
marketlerde, tokacılarda ev arkadaşı veya kardeş rolünü gülmeden ve inanarak yapabilmektir.

amity is.. herkesin gıptayla baktığı ve asla bitmeyecek sandığın dostluğun bir gün çatırdağında, araya soğukluk girdiğinde, birbirini görmediğinde bile aynı şarkıları dinleyip, aynı şeyleri düşünmektir.

sanki dostluktan değil de aşktan bahsediyor gibiyim değil mi? bazı eşcinsel yakıştırmalar da yapılmadı değil; durumumuz bu değildi fakat yıllar sonra karşılaştığımızda davranışlarımız eski sevgililerinki gibiydi; kabul etmem lazım…  

bayram dönüşü uçağı beklerken yanıma oturdu. uçakta ise tam önümde!! insan ne konuşacağını bilemiyor ama birşeyler yapmamak da rahatsız ediyor. bir daha eskisi gibi olamayacağını bilerek, sadece içimden geldiği için; uçakta verilen peçeteye ‘eski dostum’a vermek üzere, geçmişe referans veren bir not yazdım.
image

 
niyetim çantasına sıkıştırmaktı; beceremedim. üzüldüm, hayıflandım.. madem niyetim ona bu mesajı ulaştırmaktı; ben de fotoğrafını gönderdim ona. beni görmediğini söyledi ki bu mümkün değildi. çünkü;

amity is.. onu duymak, dinlemek yerine bakışlarını, hareketlerini, okumak; kendisine bile itiraf edemediklerini bilmektir.

eğer onu biraz tanıdıysam ve o süperötesi bir başkalaşım geçirmediyse beni gördü ve en az benim kadar huzursuz, ne yapacağını bilemediği bir yolculuk geçirdi. ama;

amity is.. gurur yapmadan ona içinden geldiği gibi davranmaktır.

bunun tesadüften öte birşey olduğuna inanmamı sağlayan bir diğer şey de mesajında bu haftasonu ona aldığım rüzgar çanını bulduğunu yazmış. tam da benim onun bana aldığı yunuslu magneti ve mumu görüp aynı şeyleri düşündüğüm zaman!!!

güzel ve kalıcı dostluklarla…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s