chicago – windy city…

image

uzunca bir ara oldu. niyetim chicago’dan günlük naklen yayın yapmakken jetlag, uzun ve yorucu yürüyüşler derken uyumaya zor vakit bulabildim. döndüm bu defa jetlagin ağababası ile müşerref oldum. hala kendime gelebilmiş değilim; bu satırları da kendimi uyanık tutabilme çabasındayken yazıyorum.
image

bu yazıda genel izlenimlerimi aktarıp etkinlik, alışveriş, gezi ve yemek gibi konuları listeler halinde yayınlamaya karar verdim.

image

chicago abd’nin 3. büyük şehri fakat ilginç bir yapısı var. bazen önemine göre fazla kirli, bakımsız ve eski bulabiliyorsunuz, büyükşehir kaosunu iliklerinize kadar hissederken bazen de küçük kasaba insanlarıyla bir aradaymışsınız hissine kapılabiliyorsunuz.

chicago’da çok fazla:

– elbette ki rüzgar; adı boşuna windy city değil!!

– gökdelenler; zaten mimarisi ile ünlü bir şehir fakat yerleşim yerleri oldukça alçak ve rahatlatıcı.

– parklar; yeşil bir şehir

– siyahi insan populasyonu; turistler dışında beyaz insan çok çok az

– müzeler; herhalde her ilgi alanına göre bir müze bulunabilir.

– toplu taşıma imkanı; 8 metro hattı ve sık otobüs hatları var.

chicago’da çok işe yarar:

– google maps; adres bulmak, mekanların açık saatlerini bulmak, toplu taşıma alternatifleri, vs. çok başarılı (abd’nin her yerinde böyle olabilir tabi:))

– city pass; biz almadık ama alsak iyi olurmuş dedik..

– ventra card; toplu taşıma için kullanılan kart, bizdeki akbil gibi. ‘pace’ olanı hem metro hem de otobüste kullanılabiliyor ve haftalık limitsiz gibi seçenekleri var. kart için ayrıca 5$ ödeniyor.

– chicago offline map app; wifi olmayan ya da internetin az çektiği yerlerde hayat kurtarabilir.

– telefon hattı; kalma süresine göre seçilebilir. biz haftalık konuşma, mesaj ve internet paketi aldık. google maps’ten faydalanmak için gerekiyor.

– loop içerisinde konaklama; chicago’da konaklama çok pahalı ama konaklamayı loop içerisinde çözebilmek zamanı yollarda geçirmemek için çok iyi olabilir. loop’tan her yere ulaşım var.

chicago’da insanlar:

– çok fazla evsiz var; neredeyse her köşe başında iki tane.. bazıları için bilinçli bir tercih, hayat tarzı gibi görünüyor.

– çok çok yüksek bir obezite var; fakat bunun insanları eve bağlamaması, sokaklarda gezmekten rahatsız olmamaları çok güzel..

– çok gürültülüler; birden kavga koptu sanıp dönüyoruz, bir de bakıyoruz eğleniyorlarmış. metroda, otobüste, parkta, açık-kapalı alanda, vs. çok yüksek sesle konuşup gülüyorlar. 🙂

– kendilerine has tarzları var; bizim buralarda ‘çılgın’ diyeceğimiz tipler o kadar çoktu ki en marjinal biz kaldık 🙂

– california’da da gözlemlediğimiz gibi yaşlılar, engelliler hayata ve topluma karışabilmiş, sokaklarda rahatlar. darısı bizim başımıza…

– yardımseverler; siz talep etmeden yardımcı olmayı teklif ediyorlar. adres bakınırken yardım ister misin diyene de rastladık, ilk gün ventra card almak için bakınırken ‘biz dönüyoruz, bizim kartlarımızı alın boş yere 5$ ödemeyin’ diyene de. 🙂

image

chicago izlenimleri devam edecek..

geziyle ve keşifle..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s