listeler…

eskiden, yani hayatımı kafamın içinde kurgulayıp organize edebilecek kadar az şeyle meşgul iken liste yapmaya bu kadar takık değildim. en fazla yeni yıl kararları, hayatımın yönünü değiştiriyorum listeleri, vs. yapardım. fakat artık bir saat içinde yapılacakları listelemezsem hiçbir şey yapamadığım gibi kafa ve beden yorgunluğum yanıma kalıyor. bu yüzden de yanımda küçük defter, yapılacaklar ajandası ve önemli olaylar ajandası olarak boy boy defter; telefonumda monefy, task list, google keep, vb. uygulamalar bulunduruyorum.

image
sürekli yanımda olan 3 defter

ayrıca birilerinin listelerini de okumayı çok severim. bundan hoşlanan bir sürü insan olduğunu hem yakın çevremden hem de sosyal medyadaki liste çılgınlığından biliyorum. ben de burada tuhaf, komik, ciddi, sıradan listelerimi paylaşayım istedim; hatta eğlenceli olmaya başlarsa ona da bir başlık açabilirim.

en son yaptığım liste ile başlayayım o zaman: chicago. 2 gün sonra chicago’ya gidiyoruz ve özellikle son 1 ayda yaptığım listeler chicago’da yapılacaklar, yenilecekler, alınacaklar, görülecekler, denenecekler, siparişler, alışveriş listesi, … şeklinde mitoz bölünme ile çoğalmakta. burada ortaya karışık bir seçki yapayım ki bakalım döndüğümde ne kadarını yerine getirmiş olacağım. 🙂

1. chicago’da geçen filmler !? böyle bir wikipedia listesi bile buldum. içinden 10’a yakın film izledim ki çoğu romantik filmlerdi. fantastik filmlerde gördüğüm chicago ile gerçeğinin aynı olmayacağını düşünerek böyle bir seçim yaptım. lake house, başroldeki cam evin yıkılmış olmasıüzse de; şehri gezecek olanın izlemesi anlamında en başarılı filmdi. o da karakterin mimar olması ve kadına şehir turu yaptırması sebebiyle sanırım. bir de böyle bir site buldum. her sahnenin adresini bulabiliyorsunuz. birkaç yer seçtim bile 🙂 bunun dışında; filmleri “chicago” seçici algısıyla izlediysem de çok verim alamadım.

2. chicago’da geçen diziler hatırı sayılır sayıda dizi çekiliyormuş chicago’da. daha çok sokak, daha çok ortam görmek için ben chicago p.d.’yi seçtim fakat iki bölümden fazlasını izlemeye vakit bulamadım. bir de suçlular, çeteler, polisler, vs. görmenin gitmeden önce pek parlak bir fikir olmadığına karar verdim. dönünce izleyip yad etmeyi yeğledim bile.

3. chicago’da geçen kitaplar en beklemediğim şekilde bu en hayal kırıcı olandı. kitap seçimlerim de yanlış olmuş olabilir tabi ama chicago’nun kuruluşunu anlatan the third coast: when chicago built the american dream ile chicago’da geçen bir roman olan then we came to an end: a novel kitaplarını kindle’a indirip okumaya çalıştım fakat acayip sıkıldım ve vaktimi bunlar yerine daha iyi kitaplara harcamalıyım diyerek bıraktım.

4. anthony bourdain chicago’ya gidip yemiş mi bişeyler?  e yemiş tabi ki. italian beef, meksika yemeği, hot dog ve bira için önerdiği adreslerden birkaçını google maps’e işaretledim. deep dish’i büyük bir heyecanla bekliyorum fakat bourdain’in konuştuğu chicago insanları deep dish yemediklerini, genelde turistlerin yediği birşey olduğunu söylediler ve o da yemedi! 🙂 biz yine de denemek istiyoruz çünkü biz turistizzz!!:)) onu da bloglardan bulduğumuz tavsiyelerle deneyeceğiz artık..

5. nba, nfl, hokey, beyzbol? bir nba maçını canlı izlemeyi çok istiyorum ama hasbel kader amerika’ya ikinci kez gitme şansı yakalamışken yine nba maçı olmayan bir zamana denk getirmişim. 😦 amerikan futbolu ve hokey de aynı. sadece beyzbol maçı var fakat beyzbolun b’sinden anlamıyorken en kötü kategoriye 35$ verecek kadar kendimizi zengin hissedersek gidebiliriz.

6. kitapçı var mıymış? varmıııışşş hem de iki tane powell’s varmış. portland’daki kadar büyük ve kapsamlı mıdır bilemem ama orada çok az vakit geçirmiş olmanın acısını burada çıkarabilmek için sabırsızlanıyorum. ve tabi barnes&noble’ın dergi deryasına da dalmak için heyecanlıyım.

7. yurtdışı hatırası niyetine ne alınır? biz de önemli bir çoğunluk gibi magnet ve shot bardağı aldık gittiğimiz yerlerden almadık değil fakat daha alışılmadık şeyler daha eğlenceli geliyor. ilk seyahatimiz dublin’de aldıklarımız biraz yol gösterici durumda şimdilik.. iskambil kağıdı destesi, t-shirt/sweat shirt, defter (en sevdiklerimden), coaster (bardak altlığı-genelde buna para vermiyoruz:)), kitap ayracı, hayvan figürü, kartpostal, dergi ve gazete, rozet ve -favorim!- gittiğimiz ülkeden bir yazarın orijinal dilinde kitabı.. çok da alışılmadık değil bunlar tabi ama en azından versiyonlarını tahtakale’de bulabileceğimiz, ‘turistik’ vurgusu had safhada olan şeyler değil.

8. nerelerde indirim var, alışveriş? premium outlet, best buy, ross ve tj max’lerin yerleri belirlendi; bir elden geçirilir herhalde. 🙂

9. oraların önemli bir gününe denk gelir mi? 4 temmuz’da kutlamalarını izleyeceğiz bakalım nasıl oluyormuş…

10. müze-sanatsal etkinlikler? bir sürü müze var tabi ki. birkaç tanesini seçtik. zaten internette yazınca envai çeşit müzesi çıkıveriyor önümüze.

11. gündelik yaşama dahil mi olsak? nba maçı bulamadık, beyzbol biraz riskli. imax theater’da jurassic world’u izleyelim dedik. oraların sinemasını da keşfedelim derken o hafta fimin vizyondan kalktığını görünce ondan da vazgeçip burada sinemaya gidip izledik. (bu arada film beklediğimden iyi ama tabi ki klişelerle dolu). bir-iki büyük markete girip ne satılıyor, ne yeniyor, ne içiliyor ve ne kadar ödeniyor gibi bir pazar araştırmasına girişebiliriz. salı günleri düzenlenen açık hava film gösterimi de olabilirler listemizde. zilyon tane parkı olan şehire gitmişken sahil kıyısındaki bir tanesinde piknik yapmayı düşünüyoruz. ve nihayet ve de umarım bir chinatown gezebileceğiz; yani sanırım..:)

12. ulaşım? çılgın bir metro ağı var. 9 günümüz metroda geçecek. outlete gidebilmek ve dönüşte havaalanına gitmeyi kolaylaştırmak için iki günlük araba kiraladık. onun dışında yürümek ve bisiklet kiralamak planımız. tatlı olmasa bile yediğiniz herşeyde şeker bulunan bir memlekette faydalı olacaktır..

13. konaklama? ilk airbnb deneyimimiz olacak. daha önce istanbul’a da gelmiş birinin evinde kalacağız, bakalım nasıl olacak??? bu defa araba kiralamadığımız için merkezin dışında kalan otelleri pek tercih edemedik; diğerlerinin de fiyatları astronomikti. bu vesile ile de airbnb’yi denemiş olduk..

bu chicago için yaptığım 539059547 tane listenin süzülmüş ve toparlanmış halidir. şu anda; götürülecekler, oradan alınacaklar, gitmeden önce yapılacaklar, orada inince yapılacaklar gibi listelerim de var ama burada abartmaya gerek yok..

düzenle ve listelerle… 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s