dergiler, dergiler, dergiler…

küçükken kitapların zamansızlığını anlayamazdım. bir kere kitap yazılıp yayınlandığında içindeki bilgiler hemen eskimeye başlar gibi gelirdi. hele de üzerinden birkaç yıl geçince, biraz da  bilimin yerinde duramazlığından o bilgiler değerini kaybeder diye düşünürdüm. bu sebeple de dergi okumak (burada edebi okumalardan değil, bilgi edinme amaçlı okumalardan bahsediyorum) daha mantıklı gelirdi. hem daha renkli, bol fotoğraflı, yazarına doğrudan ulaşma şansı yakalayabildiğim hem de sürekli güncellenen bir mecraydı. o zamandan kalan alışkanlıkla okumaya vakit bulamasam bile bir gün olur işe yarar diyerek hala dergi(ler) alıyorum. kitap bilgilerinin ‘eski’mediğini hatta ‘eski’ sanılan olayların ve olguların kendini tekrar eden güncel durumlara dönüştüğünü veya güncel sonuçlara ulaşabilmek için bir basamak olabildiğini sonradan öğrendim 🙂 bana kalansa dergilerden keyif alma alışkanlığı oldu.

bir yerlerde ilk kez karşılaştığım ve ilgimi çeken dergileri alır, okurum. hoşuma giderse de aylık dergi yığınıma dahil ederim. hatta uzun zamandır hayata geçirmeyi planladığım fakat üşengeçlikten yapamadığım bir de dergi arşiv projem var. dergileri yıl, sayı ve içeriklerine göre sınıflandırıp konu başlıklarını anahtar kelimelerle kaydedebileceğim bir veritabanı oluşturmayı planlıyorum. bunun için access ve excel kullanmayı denedim; pek tatmin edici olmadı. access’i biraz daha kurcalayacağım. daha kolay bir program bilen varsa önerilere de açığım 🙂

neyse konuyu dağıttım biraz. dergilerden bahsetme sebebim düşünbil dergisi ile ilgili yazmaktı. şurada düşünbil’in ağır akademik dilinden bahsetmiştim. derginin imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni olcay yılmaz da “Düşünbil Dergisi’nin dili oldukça sadedir. Yalnızca bu sayıya özel akademik bir dil kullanılmak zorunda kalınmıştır. Tabi yazarlarına göre de değişim göstermekte. Derginin amacı zaten akademinin dilini halkın diline çevirmektir. Yeni sayısını okuyunca göreceksiniz bunu. 🙂  

yorumunu yapmıştı. bunun üzerine derginin bir sonraki sayısını alıp okudum. 46. sayı yani mart-nisan sayısı din ile ilgiliydi ve çarpıcı yazılar vardı. ben dergileri kitap gibi ilk sayfasından son sayfasına doğru okurum. başta okuduğum yazarlar bana tek pencereli geldi. yani olaya müthiş taraflı ve aksini sorgulamadan yaklaşıyor gibi; ve ‘düşünme’yi temel alan felsefe ağırlıklı bir dergi için çelişkili bir durum diye düşünürken birkaç yazıdan sonra bu profilin değiştiğini, olaylara çoklu pencerelerden bakan yazıların olduğunu gördüm ve dergiye bir şans daha verdiğim için mutlu oldum. dili gerçekten de ağır değildi ve tam olarak bağlantılarının ne olduğunu bilmesem de dergide ve instagram hesaplarında sıkça yer verilen libido dergisi’ni de denemeye karar verdim.

yalnız derginin arka kapak içine geldiğimde bir an dumur oldum. okurların düşünbil ile ilgili paylaştığı fotoğraflar yayınlanmıştı. içlerinde benim burada ve instagram hesabımda paylaştığım bir fotoğrafın da olduğunu gördüm. ben bilginin ve eserlerin kolektifliğine inanırım; hatta bir tasarımcı olarak bile telif-patent-tescil konularına mesafeli dururum. fakat sanat amaçlı veya değil, her türlü yapımın-eserin sahibine referans verilmesi daha doğru gelir. belki okur köşesi için kullanılacak fotoğraf için izin alınmayabilir ama en azından fotoğrafın alındığı hesabın kullanıcı adı yazılabilirdi.

libido’dan başka bu ay tanışacağım bir diğer dergi de “kafa”. dergi konusunda kendimi durduramıyorum fakat aynı hızda okuyamıyorum. “güncel”liği sebebiyle okuduğum dergileri geriden takip ediyorum, ayrıca bir ironik 🙂 sanırım dergi standının önünde durup her birinin konusuna bakıp hangilerini seçeceğime karar vermek en eğlencelisi..

“güncel” dergilerle…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s