yeni diller, yeni ufuklar…

danca dizi izlemek önce kulağıma çok tuhaf geliyordu. diziyi sevmemle beraber dili de çok sevdim. hatta yuvarlatılmış-bazen öğürür gibi çıkarılan kelimeler ve cümlelerin sonunun değişik bir ezgi ile getirilmesi hoşuma gider oldu. tam da bu sıralarda bir arkadaşım duolingo’dan bahsetti. online dil öğrenme sistemi. web sitesinden ve telefon uygulamasından senkronize olarak devam edilebiliyor. ve öğrenilebilecek diller arasında danca da var!! ‘azıcık’ seviyede olan almanca’mı hatırlamak ve ilerletmek, borgen aşkı ile danca öğrenmek ve bunları belli bir seviyeye getirince de italyanca, ispanyolca, fransızca ve keltçe’ye dalmak gibi hedeflerim var. bütün bu dilleri sular seller gibi konuşacağımı düşünecek kadar şuursuz değilim; şu anda bile ingilizce, almanca, danca birbirine karışıyor çalışırken. fakat dil öğrenmek benim için yeni bir kültürle tanışmak gibi. çünkü dilde kelimelerin nasıl oluşturulduğunu anlamaya başladığım zaman gerçekten o dilin kullanıldığı kültürler hakkında da ipuçları bulabiliyorum.

ayrıca türkçe’de kullandığımız kelimelerin kökenleri ve nasıl dilimize girdiğini görme açısından da ufuk açıcı oluyor. tam da bu sebepten farsça ve latince öğrenmek istedim hep. bu sıralarda karşıma osmanlıca dersi çıkıverdi. “günlük hayatta kullandığım kelimelerin kökenleri” diye her yerde konuşurken hiç beklemediğim bir anda önümde bitiverdi.  ben de ucundan kıyısından başlayayım dedim. memlekette osmanlıca tartışmalarının olduğu bir döneme denk gelmesi de çevremden ilginç tepkiler almama sebep oldu. fakat önemli olan şu: birileri diyor diye bu dersi almıyorum, ya da birileri tepki gösteriyor diye dersi almaktan kaçınmıyorum.

fark ettim ki bu dilin gerçekten zihin açıcı bir yanı var. çünkü arap harfleri ile yazılıp türkçe okunuyor. sembol olarak, tipografik olarak, kelime yapısı ve kökleri olarak ilginç perspektifler sunuyor. amacım karşıma çıkan arşiv belgelerinin az çok ne anlattığını anlayabilecek kadar okuyabilmek. artık kullanılmayan bir dilin okur-yazarı olmak değilse de, merak ettiklerimi birinci elden okuyabilmek fena fikir değil. mezar taşlarında yazanları merak etmedim bugüne kadar fakat istanbul’un birçok yerinde hala osmanlıca yazılara rastlıyorum ve sahip olduğum kültür bir yerlerden bu dilin kültürüne dayanıyor. türkçe’yi latin harfleri ile okuyup yazmanın önemli ve gerekli olduğuna inandığım kadar osmanlıca okuyabilmenin bana açacağı pencerelere de inanıyorum.

birkaç dili bir arada öğrenmeye çalışmak kafa karıştırıcı olabildiği gibi ortaklık ve farklılıkları görebilmek açısından da çok faydalı oluyor. pek inandırıcı gelmese de gerçekten olaylara bakış açımda bile dil öğrenmenin yarattığı farkları gözlemleyebiliyorum. bir kelimenin anlamını ezberlemeye çalışmak yerine mümkün olduğunca (mümkünse) oluşum mantığını çözmeye çalışıyorum. tabi bu mantık diğer dillerle kıyaslama üzerine kurulabiliyor. mesela danca, almanca ve ingilizce’nin karışımı bir dil gibi. onları bilince üzerine yeni bir dil bindirmek hem bildiğim hem de yeni öğrendiğim dille ilgili yeni ufuklar açıyor. kıyaslama pratiği de günlük hayatta alakasız gibi görünen olaylara yansıyor.

duolingo bu açıdan iyi bir fırsat. günde yarım saatlik bir zaman ayırarak iki dil öğreniyorum. iyi tasarlanmış bir arayüz ve öğretme sistemi ile de ders gibi değil, eğlence gibi geliyor. mesela danca “ördek gazete okuyor” demeyi “günaydın” demekten önce öğrendim. çünkü öğrendiğim ilk kelimeler ördek, okumak, gazete olunca bilin bakalım hangi cümle geliyor arkadan 🙂 öğrenilen kelimelerle cümle kurmaya daha ilk modülden itibaren başlanıyor. bu da o dili konuşabileceğiniz hissini uyandırıyor. şimdi bir fırsat bulsam da danimarka’ya gitsem diyorum. sebebi hem borgen’in sahnelerindeki yerleri görmeyi istemem, hem de danca pratiği yapma isteğim.

farklı diller ve farklı dünyalarla…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s