psikopattan mı korkarız; psikopatlıktan mı..?

bu yazı ‘gone girl’ isimli film hakkındadır ve spoiler olarak değerlendirebileceğiniz bilgiler içerebilir! filmden bahsetmesem bile bahsedeceğim şeyler size film hakkında ipucu verebilir. her ne kadar film kendini ilk 15- hadi bilemedin 20 dakikada- ele veriyor olsa da benim gibi film hakkında hiçbir şey bilmeden izlemek isteyenler olabilir diyerek uyarımı yapıyorum.

—————————————–SPOILER İÇEREBİLİR!!!!—————————————

gone girl- imdb

GONE GIRL, from left: Ben Affleck, Rosamund Pike, 2014. ph: Merrick Morton/TM & copyright ©20th

ben affleck ve rosamund pike -benim için aşk ve gurur’daki jane bennet-‘ın başrollerinde oynadığı, imdb’de yüksek puanı ile iştah kabartan 2014 yapımı film. psikolojik gerilim mi yapmaya çalışmışlar; izleyiciyi bir anda şoke etme derdindeler mi anlayamadım.

kalkıştıkları her ne ise bana göre potansiyeli yüksek bir hikayeyi kötü uygulama ile harcamışlar. daha filmin başında ‘bu ne saçmalık’ diyerek gerçek olamayacak gelişmelere ‘acaba şu mu, bu mu?’ diye sorarak kendi senaryonu oluşturmaya başlıyorsun ve o senaryolardan biri doğru çıkıyor. dolayısıyla pek şaşırma durumu yok. yeterince gerilim yaratacak bir uygulama da yok. hatta psikopatı her gün etrafında gördüğün birilerine benzetmeye başlayıp çok olağan da karşılayabiliyorsun. ha değişecek, ha gelişecek derken tahmin edilebilir tüm olaylardan sonra film bitiyor. bir filmin başarısı tahmin edilemezliği ile mi ölçülür? hayır. ama filmin iddiası başından itibaren bizi şaşırtmak için kurgulanmış gibi duruyorsa bir zahmet biraz daha akıllıca hareketler yapılsın.

gelelim neden bu filme bu kadar tepkili olduğuma. sinirliyim, çünkü filmdeki psikopat karakterle ortak birkaç nokta buldum kendimde 🙂 mr. husband bile biraz korkmuş olabilir!! 😀 jane austen, kitaplar ve polisiye diziler, kedi beslemek gibi ortak birkaç noktamız var. bu değil de karakteri çabucak çözmek korkuttu birazcık. pek de sıkıcı buldum bu yüzden.

psikopat hikayelerinden zevk alır hale geldik. çünkü onları çözmeye ihtiyacımız var. anlam veremediğimiz herşeyden korkarız ya insan olarak. geniş çevrelerce doğru kabul edilmiş şeylerin ekstrem biçimde dışına çıkanlara anlam vermekte zorlanırız. çözebildiğimiz zaman da üstesinden gelebileceğimiz birşey olduğuna inanır ve rahatlarız. kendi içimizde onu sindirir, ona üstünlük taslar ve kendimizi haklı çıkarırız. artık aşağılanan ve dışlanan olur o ve sırtımızdaki yükü kalkar. psikopatlığına sebebiyet veren olayı çocukluğunda ya da başka travmalarda bulup rahatlarız; ‘ben öyle birşey yaşamadım çok şükür, psikopat değilimdir’ diyerek. asıl derdimiz ona benzeyip benzemediğimizi çözmek; bu şüpheden arınmak. tüm dışladığımız ve aşağıladığımız şeylerde olduğu gibi…

akıl sağlığıyla… artık hangisi sağlıklıysa..:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s