film günü…

yeterlilik sınavı beni gerdikçe hep yapmak isteyip de yapamadıklarım gözüme daha bir hoş görünüyor. işin güzel tarafı onları ertelemek yerine yapıyorum. hem ders çalışıp hem de gezmek çok yorucu ve zormuş ama olabiliyormuş; mümkün yani 😀 bir güne çok fazla şey sığdırmak durumunda kalabiliyorsunuz tabi. mesela haftasonunu ders çalışmak için boşaltacaksam bir günde iki ağır filmi izlemem gerekebilir.
istanbul modern’e norveç film günleri gelmiş. istanbul modern üyeliği yaptırdığımızdan beri (K) ile üye kartın etinden sütünden pek yararlanamadık. süresi dolmadan bir sergi gezelim, bir etkinliğe katılalım derken (K)’nın norveç sevgisinin de etkisiyle bir filme gidelim dedik. daha önce film ekimi’nde de gelmiş olan blind (körlük) filmini izledik. film saatinden yarım saat önce oradaydık ve biletler tükenmişti fakat üyeler için ayırdıkları biletlerden kaptık birer tane. sonunda üyelik bir işe yaramıştı! 🙌

filme gelince; aksiyon-vurdu-kırdı-sıradan hollywood filmi ve hızseverler için pek uygun değil. ben ki sanat filmleri ile süper ilişkili olmayan birisi olarak filmi çok beğendim. eğer görme engelli birinin gözü(!)nden hayatı görmek ve bu özrün insanın psikolojisine etkisini anlamak için bir pencere açmak isterseniz bu film doğru adres. film boyunca kafanız karışabilir, “e hani öyleydi şimdi ne oldu böyle”leriniz çok olabilir; sonradan bunları tartışabileceğiniz bir arkadaşınızla izlemek bu yüzden iyi bir fikir. filmde pornografik sahneler de bulunmakta; bunun gerekliliğini tartışacak kadar film okur-yazarlığım yok maalesef. imdb ne demiş?

Blind_film

arkasından bir de imax’te interstellar patlattım. kendisi gişe filmi ve popüler bir film olabilir ama son zamanlarda izlediğim en iyi hollywood filmiydi. christopher nolan yapımı olmasının yanında zengin kadro ve sağlam destekli bir senaryo (yapımcılar arasında solucandeliği konusunda uzman teorik fizikçi kip thorne diye birisi varmış) ile uzun, teknik, görece durgun fakat doyurucu bir filmdi. konusu ile ilgili üstünkörü bir bilgi ve matthew mcconaughey haricinde herhangi bir oyuncu bilgim olmadan, hiç trailer izlemeden gittim filme; ve inanılmaz güzel bir etkisi oldu. bundan sonra hiçbir trailer izlemeyeceğim. gördüğüm her önemli oyuncuda heyecanlandım ve kendimi tamamen filmi anlamaya verebildim bu sayede.  imdb ne demiş?

interstellar

geçen hafta da john wick’e gitmiştik. klasik bir hollywood senaryosu fakat oyunculuk, kadro ve tutarlılık izlediğinize pişman etmiyor. tavsiye edilir… imdb ne demiş?

john wick

iyi izlemeler…

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s