deliduman…

bir kez daha önyargım ile müthiş bir kitabı okumayı ertelemiş, kendimi bu zevkten bir süre mahrum bırakmışım. kendime doğumgünü hediyesi olarak aldığım kitaplardan biri olan deliduman (emrah serbes) daha da ertelenecekken “e hadi bunu okuyayım bari” diye elime alınmış bir kitap olmuştu. çok pişmanım gerçekten; ağustos ortası gelmeden bu zevki tatmış olabilirmişim. neyse şu anda ben de beklentiyi fazlaca yükselterek alınacak hazzı mahvetmeyeyim.

şöyle ki; popüler olan kitapları okumayı erteleme gibi bir huyum vardır. ukalalıktan değil, hakikaten beklentinin yükselmesi ve aradığının bulunamaması meselesi yüzünden. yoksa popüler kültüre kıl oluyorum cinsinden bir tavırdan değil; zaman zaman öyle düşünsem de..

gelelim kitaba.. bu kitabı okumayı ertelememin bir diğer sebebi behzat ç.’den ötürü polisiye bir hikaye olduğunu düşünmemdi. behzat ç.yi okumadım, düzenli olarak da izlemedim ama artık okumayı düşünüyorum; izlemeyi zaten düşünüyordum. türkçe polisiyelerde şu ana kadar aradığımı bulamamış olmak ayrı bir önyargı oluşturmuş bende. ahmet ümit’i ne kadar takdir etsem ve sevsem de kitaplarında çok iyi tarif edemediğim bir eksiklik hissediyorum. bir yavanlık hissiyatı doğuyor. ahmet ümit okumayı seviyorum ama beni kalbimden vurmuyor; müthiş bir zeka pırıltısı heyecanı yaratmıyor bende. işte deliduman’da tam da bunu yaşadım.

emrah serbes

sokakta, dolmuşta, alışveriş merkezinde görüp de rahatsız olduğum, sinirime dokunan, “dünyayı ben yarattım; ters bakana iki küfür bi de yumruk sallarım” diyebilecek, kurtlar vadisinden fırladığını sanan serseri tipli bir “delifişek”in gözünden gezi olaylarını okumuş oldum. kendi çöplüğünde öterken sesi gür çıkan horozun kocaman bir dünyanın orta yerine düştüğünde nasıl civciv gibi ciyakladığını, yine önyargıyla baktığım bu insanların -hala o davranışlarını haklı çıkaracak bir durum olmadığını düşünmekle birlikte- farklı bir açıdan nasıl olduğunu gördüm. polisiye hikaye anlatmadan yarattığı heyecan ve merak; ayrıca gezi direnişinden nemalanmadan onu başka bir gözle anlatabilmekteydi o aradığım zeka pırıltısı.

deliduman

teşekkürler emrah serbes! ve önyargılarım için kusura bakma!

kesinlikle okunası bir kitap; her görüş ve anlayıştan insan için..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s