defterlerin arasından…

defterimi karıştırırken 04.temmuz.2013 tarihli bir yazımı buldum, şöyle ki:

bir çocukluk anım canlandı şu an. sabitfikir okurken bir yazıda şöyle bir cümle gördüm: “90’lı yılların sonlarına doğru birkaç yayınevi bir araya gelerek ‘kelepir’ adlı kitap mağazaları kurmuşlardı. genellikle büyükşehirlerde ve üniversitelerin yoğun olduğu kentlerde açılan bu kitapçılarda yayınevleri, stoklarındaki kitapları oldukça uygun fiyatlara satarak eritiyorlardı. hatta kapısına çoktan kilit vurmuş yayınevlerinin kitaplarını da burada bulmak mümkündü.” (ferhat uludere, sabitfikir, haziran 2013, syf. 28).

okul yolunda bir köşe apartmanının giriş katında kelepir kitabevi vardı. yukarıdan aşağı “k e l e p i r” yazıyordu. okul dönüşü sık sık uğrar içinde dolaşırdım. geç kaldığımdan endişelenen annemi az sokağa dökmedim bu yüzden.

kelepirin uygun fiyat anlamına geldiğini bilsem de bu amaçla kurulduğunu bilmiyordum. şeker portakalı ve mavi şehir kitaplarını oradan almıştım. hatta bir yaz orada çalışmak istemiştim de annemden izin koparamamıştım.

mavi şehir’i de adında mavi olduğundan almış, okuduğumdan birşey anlamamıştım. hala da ne olduğunu hatırlamam. ama bunu hatırlamak çok güzel geldi. bu vesileyle okul yolumu hatırladım: kulüp-olgunlaşma enstitüsü-best cafe-fehiman eczanesi-ofis kırtasiye-picadilli-adını hatırlayamadığım çiçekçi-ipek mobilya-oval balkonlu yüksek apartman-kelepir-e.c.a. serel-can eczanesi-adını hatırlayamadığım bakkal-başak kitabevi-odak birim dersanesi-uğurtan gıda-ahenk apartmanı. buradan algımın neleri seçtiğini de görmüş oldum. 🙂

şimdi de şunu okudum:

“satılan kitaplar zaten ucuzdu. kitapların sigara fiyatlarıyla oranlandığı zamanlardı. ve bir paket sigara fiyatına üç dört tane kitap alıyordunuz. beğenmezseniz bile yakın bir arkadaşın doğum günü imdada yetişir, kitap elde kalmaz, bir arkadaş da sevinmiş olurdu.”

oradan şu anda hatırlamadığım bir arkadaşıma doğum günü hediyesi bir kitap da almıştım. yoksa bu yazıyı ben mi yazdım?? :)))

güzel ve ucuz okumalar…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s