amerika günlüğü-alışveriş…

amerika’ya gitmişken alışveriş yapacaktık tabi ki ama geziyi alışveriş çılgınlığına dönüştürmek pek hesapta yoktu. sözde baştan hesabımızı yapıp bir harcama sınırı belirlemiştik fakat tam anlamıyla evdeki hesap çarşıya uymadı.

önceden tavsiyelerimizi alıp rotamızı belirlemiştik aslında.

tavsiye 1: alışverişinizi oregon sınırları içinde yapın; eyalet kurallarına göre kdv ödemiyorsunuz.

durum 1: bu tavsiyeyi tabi ki uyguladık. los angeles ve san fransisco’da da yaşadığımız gibi kasada eklenen vergi sinir bozucu olabiliyor. etiketlere vergi dahil fiyatı neyse onu yazmak çok zor değildir diye düşünüyorum. bir de amerika’da tax-refund olmadığı için bu oldukça önemli bir tavsiyeydi.

tavsiye 2: oraya atmayı göze alabileceğiniz kıyafetlerle gidin; bavul ağırlık sınırını aşmanız durumunda yeni aldıklarınıza yer açılsın.

durum 2: bu denileni aynen yaptık. normal şartlarda daha çok işe yarayabilirdi fakat biz oregon sınırları içinde tax free alışveriş yapmak adına los angeles’ta geçirdiğimiz ilk 5 gün biraz kıyafet sıkıntısı çektik; ama dönüşte gerçekten de götürdüklerimizin bir kısmını atmak zorunda kaldık. bu durumla ilgili tavsiyem şu olabilir: eşyalarınızı atmakta acele etmeyin. havaalanında denk geldiğiniz görevlinin ruh haline göre birkaç kilogram fazlası sorun olmayabiliyor. sorun çıkartırlarsa kolayda bıraktığınız atılacaklar çöpe gidebilir.

tavsiye 3: ross, marshalls ve tj max gibi outlet mağazalarına ve premium outlet alışveriş merkezlerine gidin. premium outletler için vip üyelik yapıp indirim kuponlarınızın çıktılarını alın.

durum 3: gittiğimiz her şehirde adımbaşı ross, marshalls ve tj max vardı. bazıları aynı alışveriş merkezinin sınırları içinde beraberce bulunuyordu. en ucuzları ross, en düzenli ve rahat gezileni marshalls, biraz daha pahalı da olsa en kaliteli ürünlerin satıldığı ise tj max idi. fakat aradığınız şey ayakkabı ise buralarda işiniz epey zor. pek bir şans gerektirmekte. aradığınız özel bir marka varsa bu outletlerde bakıp bulamayınca premium’lardaki mağazalara gidebilirsiniz. aşırı ucuz olmayan ama türkiye fiyatlarına göre oldukça hesaplıya gelen alışverişler yapabilirsiniz. premium outletlere vip üyelik yapıp ekstra indirimlerden faydalanabilirsiniz. elbette bunlar daha fazla alışverişi pompalayan küçük indirimler ama yapacağınız sadece internetten bir form doldurmak, fena da olmadı hani.

1 (9)

tavsiye 4: giderken valiz götürmeyin, oradan valiz alıp burada satabilirsiniz.

durum 4: aynını ben de tavsiye edebilirim fakat satabileceğinizden çok emin olmayın. çünkü dönüşte malesef ki aktarma uçuşumuz pegasus tarafından olduğu için kaçınılmaz olarak valizimiz ayağı kırık olarak geldi. hasar temini için form göndereceğiz ama satabileceğimizden emin değiliz. ama nereden bakarsak bakalım 99$’a samsonite hard case bavul almak kârlı bir alışveriş 🙂 tabi bu fiyatı ross ve tj max gibi mağazalarda gördük biz. bu arada bavul alışverişiniz için yanınızda bir mezura ve ağırlık ölçer olması oldukça kullanışlı..

wpid-wp-1412195612818.jpeg
pegasus’un hediyesi olan hasar!
tj max-samsonite-99$
tj max-samsonite-99$

bunun dışında aldıklarımın fiyatını buraya yazmayacağım fakat alışverişlerimde gözettiğim şuydu: aldığım şeyin türkiye fiyatının yarısına yakın bir fiyatta olması veya türkiye’de hiç görmediğim bir modelin olmasıydı. bir de kalabalık olmanız durumunda 2 alana 3.sü bedava ya da 1 alana 2.si %50 indirimli gibi kampanyalar çok yerinde olabiliyor. çünkü indirimlerin genel yapısı bu şekilde ve daha fazla ürün almaya teşvik ediyor. 50tl’yi aşmayan fiyatlarda kaban, elbise, pantolon, eşofman, deri ceket (calvin klein, levi’s, adidas, vs.); 100tl’yi aşmayan ayakkabılar (columbia, converse, adidas, nike, vs.) alabiliyorsunuz. 5$’a şu var 10$’a bu vardı diyemeyeceğim. çünkü, mağazaya, şehre, bedene, numaraya, sezona, gittiğiniz tarihte bir alışveriş kampanyası olup olmamasına göre çok değişiyor fiyatlar. biz kılpayı labor day i kaçırdık. eylül ayının ilk pazartesi olan bu gün ironik biçimde müthiş indirimlerle kutlanıyormuş. denk getirebilene ne ala:)

ross-25$
ross-25$
premium outlets-coulmbia-50$
premium outlets-coulmbia-50$
premium outlets-converse-35$
premium outlets-converse-35$

bir de ross mağazaları hakikaten tek kalmış ya da az tercih edilen beden/numara gibi özelliklerdeki ürünlerle dolu çoğunlukla. iyice bakarsanız kendinize uygun birşeyler bulabiliyorsunuz. ev dekorasyonundan iç çamaşırına, bebek kıyafetlerinden makyaj malzemelerine kadar ürün yelpazesi geniş outletler var.

dikkatimi çeken bir başka şey, alana özelleşmiş büyük marketlerdi. evcil hayvanlar için, avcılık için veya başka türlü bir hobi için özelleşmiş bizdeki carrefour büyüklüğünde marketler var. gıda marketlerinin içinde ecza bölümleri var. bir yerlerde walgreens marketlerinde uygun fiyata makyaj malzemesi satıldığını okumuştuk. güzel renklerde ojeler aldık fakat ulta’dan yaptığımız kozmetik alışverişi daha ucuza geldi ve tabi ki daha çok çeşit vardı.

marketlerin içinde o kadar çeşitli sos, sebze, paket-hazır gıdalar vardı ki 24kitchen’da şeflerin bunlarla siz de şahane yemekler yapabilirsiniz dediği herşeyi görüp burada amatör aşçı olmak o kadar da zor değil dedim. dedim ama hiiiiiçççç özenmedim, çünkü biz o gıdaları hayatımızdan çıkarmaya çalışıyoruz.

araba kiralama ve benzin türkiye’deki fiyatların yarısı kadar. tabi önceden iyi araştırma ve hazırlık yapmak şart.

alışveriş günlüğünden bu kadar…

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s