tasarım: hayatımın en artistik patinajı…

siz hep koşarsınız, yorulursunuz, kesilir nefesiniz; arkanıza dönüp bakarsınız ki başladığınız yerden iki adım ötedesiniz, o da çıkarken attığınız ilk iki adımdır. hey gidi gonzalez ben senin kadar eğlenemiyorum çarkın içinde koşarken…

hayat standardıysa istediğiniz, okumuş değil tecrübeli olacaksınız. cebinizi değil aklınızı, gözünüzü, dilinizi, kulağınızı eğitmekse istediğiniz, okumuş olacaksınız. ikisini birden istiyorsanız babadan dededen sağlam destek var demektir. yoksa yüz adım atıp iki adım ilerler, mehter takımını bile kendinize güldürürsünüz.

4 yıllık eğitimimi buruşturup çöpe atan, “ama sizin deneyiminiz yok ki” diyen iş adamları(!) na alışmıştım da sözde bu mesleği hak ettiği yere getirmeye çalışan meslektaşlarıma şaşırdım. çok mu gözümde büyütmüşüm ben bu insanları?? tabi canım bunlar da bildiğin insan işte ne olacak ki… oldu olacak yakında “tercihen 2 veya 3 yıllık deneyim yüksek lisans programı” açılır mimarlık fakültelerinin endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinde!:)

iş görüşmesine gittiniz diye kendisine muhtaç olduğunuzu düşünen, sizi bir toplantı odasında en az yarım saat bekletip sonra anlattıklarınızı ilgisizce dinleyip deneyimsizliğinizden dem vuran, olumsuz da olsa cevap vereceğini söyleyip sonra kapı duvar olan adamlar forumlarda iş ahlakından bahsedip komik duruma düşebiliyorlar.

üniversite eğitiminin meslek eğitimi anlamına geldiğini düşünenlere diyorum ki bu sınavlar için kendinizi parçalamayın sakın. en azından kendi mesleğim için diyebilirim ki gidin bir tasarımcının yanında 4 yıl çalışın, ayak işlerini yapın, çizim yapmasını öğrenin. ondan sonra 4 yıllık tecrübeli genç bir elemanı öyle bir kaparlar ki köşe olursunuz. ama idealist olacaksanız “ideal” yaşam standartları ile değil ideal yaşam hayalleriyle yaşayacaksınız. çünkü etrafınızdakiler, istediklerinizle ödeyeceğiniz bedeller arasında büyük farklar olduğuna inanıyor.:(

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s