defter…

Geçen gece defterimi aldım elime. Oraya karaladım bir şeyler. Neredeyse 1 yıl olmuş oraya yazmayalı, ona da öyle yazdım ve çok üzüldüm sonra. Elimde bir bilgisayar var diye kapağına hayran olup aldığım, –bir yelkenlinin en sevdiğim duruşu var üzerinde- aklıma gelen her şeyi yazdığım defterimi hiç açmamışım. Bunu fark edince bilgisayara kötü kötü bakmaya başladım. Sonra dedim ki, ikisi de ayrı bir zevk benim için yeter ki yazmak olsun, ama defterimi de ihmal etmemeye karar verdim.

O defteri Proof u izledikten sonra aldım. Filmde en etkilendiğim şey bir deftere akla gelebilecek her şeyin, her an yazılabilmesi fikriydi. Ben de o defteri yazmak istediğim her şey için kullandım. Yapılacaklar listemi yazdım, yaptıklarımın üstünü çizip mutlu oldum, kelime oyunları oynadım, saçma sapan bir sürü şey yazdım, senaryo fikirlerimi, absürd ürün tasarımı fikirlerimi, okumak-dinlemek-izlemek istediklerimi ve isteyebileceklerimi yazdım. Dibe vurduğumda beni yüzeye çıkaracak sözleri ve fikirleri, yeni yıl kararlarımı, duygularımı, aşklarımı, hayatıma giren kişileri yazdım. Ara ara da dönüp okudum onları; okurken güldüm, ağladım, bazen kendime acıdım ama bir adım öteye geçebildiğimi fark ettim her seferinde. O defter kendimi iyi hissettirir bana, yazarken de okurken de…

Hayallerimi okudum defterimde, orada yaşattığım “ben”in hayatına özendim bir kere daha. Ona yaklaştığımı hissettim ve biraz daha umutlandım. Hayal kırıklıklarımı da gördüm; kimisini hala yaşıyorum, kimisini ise atlatmışım. Sayfalar arasında bir dünya yaratmışım kendime her şeyden kaçıp içine sığındığım ve ne iyi etmişim. Hala kaçacak bir yerler bulamadığımda imdadıma yetişiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s