Ful Yaprakları…

Zekice yazılmış bir oyun. O kadar sanatla ilgili ders gördüm okulda ama yine de “sadece sanat” diyerek bakamıyorum eserlere. İçinde bir zeka parıltısı, hınzırca saklanmış oyunlar arıyorum tiyatroda, sinemada, şiirde, romanda, resimde…

Metafor kullanmak –“mecaz kullanmak” tam olarak karşılamıyor maalesef- çok incelikli bir iştir ve özenilmeden yapıldığında rahatsız edicidir. Bu yüzden gerçek sanatçıların kurnaz ve pratik zekaya sahip olmaları gerektiğini düşünürüm. Yine aynı sebepten matematiğin de bir sanat olduğunu…

Ful yaprakları da metaforu kullanmak konusunda çok başarılı bir oyun olmuş. Civan Canova’nın yazarlığı, oyunculuğunun da önüne geçen bir yetenek, tebrik etmeli. Aşkın etrafında dönüp hayatımızdaki bazı ayrıntılara değinen, bazılarına teğet geçen ama hem gözümüze parmağını sokmaya çalışmadığı hem de “entel takımına yazdım oyunu, anlaşılmaz olsun, beğenilir” demediği için sıkıcı değildi kesinlikle.

Oyunun can alıcı noktalarından bazıları:

“dünyada beni özleyen, sesimi duymak isteyen tek bir canlı dahi yok.”

” ben tanrıya inanan bir materyalistim…”

“kadınlar diğerlerinden farklısın derler birlikte olurlar, sonra neden diğerleri gibi değilsin derler ayrılırlar…”

“hoşumuza giden bedenlerin içine hayalimizdeki ruhu yerleştiriyoruz, buna da aşk diyoruz”.

Hissedilmiş, düşünülmüş ve öyle yazılmış dedirtti bana. Sanki bazı cümleler defalarca yazılmış, silinmiş sonra yeniden yazılmıştı. Bazıları da silinmiş ama sonra aynen yazılmıştı. Neden hep bunu yapıyorum? Oyun izlerken yazarın, film izlerken senaristin, müzik dinlerken bestecinin, kitap okurken yazarın halini, ortamını, kafasından geçenleri hayal ediyorum. Bu yüzden de asıl noktaları kaçırabiliyorum. Mesela Ful Yaprakları’nda oyunculuktan pek etkilenmedim ama buna oyuncuların başarısızlığı diyemem çünkü o akşam odak noktam oyun yazarıydı. Bu yüzden bir defa izlemek benim için yeterli olmuyor ne oyunları ne de filmleri.

Yazarın ful yapraklarından yola çıkıp vardığı nokta ise bu yazının da son noktası olsun:

“anne fuller solup kurumadan filizlenmez yavrular. anneyi koparacaksın ki yavru doğursun. zalim doğanın vahşi bir yasasıdır bu. kainatta hiçbir adreste bulamazsın yavru fullerin fedakar annelerini. yalnızca bu nedenle acı çeker yavru fuller.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s