61 dakika…

Günün son sihirli anındayım. Saat: 23:23.
Artık gözüm sürekli yakalıyor bu anları. 1 saat 1 dakikada bir saate mi bakıyorum, yoksa bütün gün bu saatleri mi bekliyorum sihirli olduklarını düşündüğümden beri.

Her seferinde soruyorum kendime “m” muyum diye; gerçekten sihirli mi bu anlar? Mistik şeylerden bir beklentim olduğuna göre ya “m” yum ya da korkuyorum. İnsan gerçeklerden kaçmak istediğinde, onları kabullenmekten korktuğunda ya da ayakları yere basmayacak kadar “m” olduğunda doğaüstüne inanmaz mı zaten? Gerçeklerden kaçma lüksü olmayan bir kontrol sistemi doğaüstüne inancı “m”luk olarak algılar.

“M” neden hep sorgulanır? “M” hissetmek” neden yetmez insanlara? Sebebi merak edilir, sorulur. Gerçekliği sorgulanır. O kadar olumsuz durum varken neden “m” olduğun sorulur. Oysa bu sadece bir histir bütün hayatımızı ona ulaşmaya adadığımız.

Ve insan “m” olmak için bencildir. Herkes bencildir ve olmalıdır da. Yaptığımız her şeyi aslında kendimizi “m” etmek için yaparız. Karşımızdakinin “m” luğu bizi de “m” ediyorsa ancak, onun için bir şeyler yaparız ya da onun için olduğunu sanırız. Aslında kendimizi “m” ediyoruzdur onun “m” luğuyla. Başkasının “m”suzluğu bizi üzecekse onu tüm olumsuzluklardan uzaklaştırmaya çalışırız; çünkü kendimizi iyi hissederiz bu sayede. Bencilim, kabul ediyorum; bencilim, “m”yum.

Sadece bazen ne kadar “m” olduğumu unutuyorum, işte bu yüzden bunu hatırlatacak bir şeyler arıyor gözlerim. 61 dakikada bir “m”.
Bu hissi kelimeye dökmenin ve üst üste söylemenin, anlamını gölgelediğini düşündüm. Nasılsa hepimiz biliyoruz o içimizde aradığımız hissi. “m”…

kullanılan görsel alıntıdır: etc.usf.edu/…/33557/clock-11-23_33557.htm

2 comments

  1. Önce oradaki saatin gerçekten 23.23 olup olmadığına baktım. sonra da “m” ile kastedilenin ne olduğunu biçimden giderek bulmaya çalıştım. m’den sonra “u”lu ekler geliyordu. en sonunda “m”suz ifadesini görünce neyin ne olduğunu anladım. ben galiba şu vakitler pek biçimsel bakıyorum olaylara ya da 23.23 olmasını beklemem gerekiyor saatin.. söz, bir dahakine daha derinlemesine ve mistik ilkelere bağlı kalarak yorum yapacağım kuzen.

    Like

  2. :))bunu yazmamın sebebi zaten saatin sadece 23:23 olmasını beklememek. 00:00 dan başlıyor mesela. 01:01 02:02……. bunu yazarken baktım saate, belki inanmayacaksın ama 11:11 di. mistik olsa da olmasa da “m” ediyor insanı:))

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s